Program
10 priorytetów SKW Ziemi Gostyńskiej do gminy
Wyrównanie szans dla mieszkańców terenów wiejskich
Chcemy stworzyć przyjazne tereny wiejskie. Wyrównamy szanse edukacyjne dla dzieci, uczących się w szkołach wiejskich. Aby zachęcić rodziców do wyboru tych szkół, zaproponujemy dłuższe godziny pracy przedszkoli i świetlic szkolnych oraz zbliżoną do szkół miejskich ofertę zajęć pozalekcyjnych. Na bazie konsultacji społecznych będziemy dążyć do rozszerzenia komunikacji zbiorowej pomiędzy wsiami a Gostyniem. Ważne będzie dla nas także połączenie utworzenie linii autobusowej na trasie Gostyń – Piaski. Zwrócimy uwagę na modernizację gospodarki wodno-kanalizacyjnej w każdym sołectwie.
Równe traktowanie wszystkich mieszkańców gminy
Osoby, które mieszkają na terenie całej gminy, powinny być traktowane w taki sam sposób. Dla mieszkańców zakładających rodziny ważny jest nie tylko zakup mieszkania lub domu, ale także zapewnienie infrastruktury towarzyszącej – dróg dojazdowych, chodników, oświetlenia itp. W oparciu o konsultacje społeczne i rozmowy z Mieszkańcami wprowadzimy równy system rozwiązywania problemów: budowy dróg osiedlowych i dojazdowych do nowo powstających osiedli. Mimo, że w części przypadków są to grunty prywatne zaproponujemy model partycypacji gminy w poprawie dróg osiedlowych. W pierwszej kolejności pochylimy się nad problemem Mieszkańców osiedla na Brzeziu. Gostyniacy w takich kwestiach nie mogą być pozostawieni sami sobie. Płacą przecież podatki tak samo jak inni.
Modernizacja dróg, budowa ścieżek rowerowych, chodników
Drogi na terenie całej gminy powinny być regularnie modernizowane. Działania opierać się również powinny na współpracy samorządu gminnego z samorządami wyższego szczebla – powiatowego, wojewódzkiego i krajowego. Dlatego, w porozumieniu z powiatem gostyńskim będziemy dążyć do remontu ul. Wrocławskiej, jednej z głównej ulic w naszym mieście.
Nasz cel to wyremontowanie kilku ważnych dróg – ul. Polnej, ul. Dolnej, ul. Matejki i ul. Czereśniowej w Gostyniu, modernizacja odcinka ul. Nad Kanią w kierunku lasu, a także drogi Gostyń – Stary Gostyń i Stary Gostyń – Gola. Pieniądze na infrastrukturę drogową powinny w równym stopniu trafiać do mieszkańców miasta, jak i wsi.
Tam, gdzie to możliwe rozwiniemy system parkingów. Szczególne potrzeby zauważamy na ul. Mostowej, tzw. ,,Górach” i na osiedlu Głogówko w Gostyniu.
Gmina musi być przyjazna rowerzystom – wymagane jest wprowadzenie nowej organizacji ruchu po uruchomieniu drogi krajowej nr ,,12”, uwzględniającej bezpieczeństwo niechronionych użytkowników ruchu. Będziemy dążyć do rozwoju ścieżek rowerowych. W pierwszej kolejności nowe ciągi komunikacyjne powinny powstać pomiędzy Gostyniem a Piaskami, Golą a Starym Gostyniem i Starym Gostyniem a Gostyniem. Będziemy także wspierać budowę ścieżki Stary Gostyń – Daleszyn.
Infrastruktura sportowa
Hala przy Szkole Podstawowej nr 2 w Gostyniu musi przestać śmierdzieć, a hala przy Szkole Podstawowej nr 1 powinna przejść gruntowny remont. Będziemy dążyć do modernizacji infrastruktury sportowej na terenie gminy. Naszym celem jest umożliwienie dzieciom aktywnych form spędzania wolnego czasu, na nowoczesnych, dostosowanych i przyjaznych obiektach. Proponujemy przegląd wszystkich hal i boisk na terenie gminy. Szczególnie należy przyjrzeć się boisku na ul. Lipowej, gdzie występuje przez lata nierozwiązany problem okresowego zalewania murawy. Aktywny wypoczynek powinien być ogólnodostępną możliwością dla wszystkich zainteresowanych.
5. Otwieramy się na przedsiębiorców
Gostyń to miasto niewykorzystanych szans. Powinniśmy umożliwić przedsiębiorstwom budowanie firm w obrębie strefy inwestycyjnej. W ostatniej kadencji nie powstała w tym miejscu żadna nowa firma. Jest to związane z brakiem miejsc pod inwestycje. Samorząd gminny nie przygotował nowych terenów inwestycyjnych. Powstanie nowej drogi łączącej Sikorzyn ze strefą inwestycyjną oraz obwodnicy drogi wojewódzkiej 434 może stanowić czynnik rozwoju gospodarczego. Należy jednak zachęcić przedsiębiorców do lokowania swojego kapitału w gminie Gostyń. Będziemy dążyć do przygotowania nowych terenów pod inwestycje w strefie gospodarczej, ale także innych częściach gminy.
Odbetonujemy rynek. Zielona gmina
Rynek w centrum miasta powinien być terenem, na którym Mieszkańcy będą mieli ochotę spędzać czas. Zadbamy o więcej zieleni, aby miejsce to zyskało na atrakcyjności. Handel na rynku i deptaku niepokojąco gaśnie. Wspólnie z przedsiębiorcami, na bazie konsultacji społecznych, rozważymy możliwość przywrócenia częściowo parkingu w tej strefie miasta – dzięki temu możliwy będzie rozwój gospodarczy i przywrócenie pierwotnej funkcji centrum miasta.
Dodatkowo niezbędna jest rewitalizacja Góry Zamkowej i terenów wokół. Miasto powinno zostać doposażone w elementy małej infrastruktury – kosze na śmieci, ławki itp.
Będziemy postulować zwiększenie nasadzeń drzew miododajnych, stworzenie osiedlowych ogrodów owocowo-ziołowych, nasadzenia wieloletnie w okolicach rond i terenów stanowiących wizytówkę Gostynia.
Miejsca przyjazne dla rodzin i osób ze szczególnymi potrzebami
Place na terenie gminy Gostyń powinny być regularnie modernizowane i doposażone w sanitariaty i przewijaki. Dzieci na terenie gminy muszą mieć przestrzeń na rozwój swoich pasji i aktywne spędzanie wolnego czasu, bez względu na to, w której części gminy mieszkają. Dotyczy to również stref wiejskich.
Będziemy także dążyć do wzrostu poziomu opieki żłobkowej, przedszkolnej i w szkołach podstawowych.
Na wsi zadbamy o rozwój przestrzeni rekreacyjnej. Przykładem będzie zagospodarowanie stawów i przeznaczenie ich na cele rekreacyjne.
Budynki użyteczności publicznej powinny w jak największym stopniu niwelować bariery architektoniczne (windy i podjazdy dla osób z niepełnosprawnościami) oraz informacyjne (udogodnienia dla osób niesłyszących i niewidomych).
Centrum społeczno-kulturalne. Nowa odsłona działań dla Mieszkańców
Wspólnie z Mieszkańcami będziemy postulowali budowę nowego centrum społeczno-kulturalnego na miarę XXI wieku. W Gostyniu powinna powstać nowa sala widowiskowa. Obecna, znajdująca się w Gostyńskim Ośrodku Kultury Hutnik jest zbyt mała, a instytucja nie dysponuje również odpowiednią ilością miejsc parkingowych. Koncepcja powstania nowego miejsca podlegać będzie konsultacjom społecznym. W zamierzeniu powstanie nowa przestrzeń na wydarzenia kulturalne, pozostająca do dyspozycji organizacji pozarządowych, miejsce spotkań III sektora i rozwoju przedsiębiorczości (inkubator przedsiębiorczości).
Będziemy dążyć do uspołecznienia najważniejszych imprez gminnych tak, aby było to okazją do prezentacji społecznego potencjału organizacji pozarządowych i lokalnych środowisk. Będziemy promować wolontariat wśród dzieci i młodzieży.
Nic o Mieszkańcach bez Mieszkańców
Gmina jest dla ludzi, a nie ludzie dla gminy. Wierzymy w ideę decydowania przez Mieszkańców o najważniejszych sprawach Gostynia, nie tylko w czasie wyborów samorządowych. Dlatego wprowadzimy budżet obywatelski, w ramach którego to Gostynanki i Gostynianie zdecydują, na jakie inwestycje przeznaczyć część środków w budżecie.
Wzmocnimy także fundusz sołecki – dotychczasowe doświadczenia pokazują, że Mieszkańcy terenów wiejskich najlepiej wiedzą, w jaki sposób powinna rozwijać się ich społeczność.
Będziemy także regularnie przeprowadzać konsultacje społeczne i pytać Mieszkańców o ich najważniejsze potrzeby w zakresie rozwoju infrastruktury i spraw społecznych.
Aby uczyć idei społeczeństwa obywatelskiego od najmłodszych lat, w szkołach wprowadzimy lekcje obywatelskie, dzięki czemu dzieci i młodzież dowie się, na czym polega demokracja i jakie narzędzia ma w swoich rękach.
Eko-Gostyń
Budynki użyteczności publicznej – np. szkoły i urzędy powinny zostać wyposażone w urządzenia fotowoltaiczne i inne elementy odnawialnych źródeł energii. Należy dążyć do obniżenia kosztów energii elektrycznej.
Mieszkańców będziemy zachęcać do wymiany stałych źródeł ogrzewania, poprzez informowanie i programy dofinansowujące wymianę pieca.
Przy drogach gminnych oraz ścieżkach rowerowych zaproponujemy lampy solarne, które znacznie ograniczą zużycie prądu.
Aby promować wśród dzieci i młodzieży świadomość ekologiczną, zaproponujemy postawienie ławek solarnych w najważniejszych miejscach gminy – w okolicy szkół i miejsc spotkań młodzieży. Będzie tam można naładować telefon, a przy okazji dowiedzieć się, na czym polegają alternatywne źródła pozyskiwania energii.
W miejscach publicznych i szkołach pojawią się krany do napełniania butelek wodą pitną.
Mała Ojczyzna Wielka Sprawa
Zagłosuj mądrze